نام هنرمند : شهاب شمشیرساز
تاریخ مصاحبه : تیر 1389
وبسایت : http://shahab-arcobaleno.blogspot.com
مصاحبه کننده : امیرحسین عرفانی 
 
 

 

 

 

 

 

CGART : سلام شهاب، لطفا خودت رو کمی‌ برای خوانندگان معرفی‌ کن.

سلام، من شهاب شمشیرساز هستم. متولّد تابستان ۱۹۷۶ در گرگان و از ۱۰ سال پیش در ایتالیا زندگی‌ می‌کنم.
 

CGART : از کی به هنر علاقمند شدی و چطور در عرصهٔ کارتون و تصویر سازی وارد شدی؟

از زمانی‌ که یادم میاد، یعنی وقتی‌ خیلی‌ بچه بودم شاید ۲سال یا کمتر داشتم که نقاشی‌ می‌کردم ، یادمه بیشتر وقت‌ها اگه من رو به مسافرت یا مهمونی‌ هم میبردن همیشه کاغذ و مداد رنگیم رو با خودم می‌بردم! زیاد اهل اسباب بازی‌ و این حرفا نبودام اتاقم پر بود از کتابهای رنگارنگ کودکان و وسائل نقاشی‌!


CGART : تخصص اصلیت چیست و چه دوره‌های آموزشی آکادمیک یا غیر آکادمیک رو طی‌ کردی؟


-
من در حال حاضر بیشتر کار تصویرسازی برای کودکان می‌کنم ، تحصیلات اکادمیکم طراحی صحنه از آکادمی هنرهای زیبای فلورانس هست و همچنین یک دوره ۳ ساله Comics درInternational Comics School  در همین شهر گذراندم! این در حالیست که من برای سالهای زیادی نقاشی‌ می‌کردم و سابقه‌ همکاری با ماهنامه طنز و کاریکاتور در تهران به عنوان کاریکاتوریست هم دارم!
 

 


CGART : تا به حال در چه پروژه‌هایی‌ فعال بودی و نحوه این فعالیت چطور بوده؟

 
سال آخری که ایران بودم کار کاریکاتور می‌کردم و همونطور که گفتم با مجله طنزو کاریکاتور همکاری می‌کردم ولی‌ خودمو یک کاریکتوریست نمیدونم، فقط اون زمان برام جذابیت داشت ، از زمانی‌ که در خارج از ایران زندگی‌ می‌کنم کلا سبک کارم عوض شد.

اولین کار جددیم اینجا شرکت در یک پروژه آموزشی با عنوان "ALCOL: PARLIAMONE" در سال ۲۰۰۴ بود که توسط یک مرکز تحقیقات در شهر Arezzo به صورت سی‌دی منتشر شد و موضوعش در مورد مضرات مصرف الکل بود،کار جالبی‌ از آب در اومد من برای هر متن و هر صفحه یک تصویر یا کمیک استریپ کار می‌کردم .  بعد از این کار در پروژه‌های مختلفی‌ کار کردم مثل تصویر سازی برای (افسانه‌های giostra bettina) "چرخ و فلک بتینا" ، کتاب کمیک استریپ "un diavoletto alla mia tavola" (یک شیطان کوچک روی میز من )که برای گروه سنی پایین کار کردم! یک کمیک کوتاه برای بطری پپسی ، تصویرسازی برای کتاب گربه‌ Doris  و ..... ولی بهترین کارهامو هنوز انجام ندادم!

 
CGART : مهمترین افتخاراتی که تابحال داشتی چه بوده و دوست داری در آینده به کجاها برسی‌؟

در زمینهٔ هنری وقتی‌ ۲ سال پیش یکی‌ از آثارم برنده جایزه ویژه هیئت داوران در جشنواره Lucca Comics شد خیلی‌ احساس خوبی‌ داشتم!البته اگه اسمشو بشه افتخار گذشت!
برای آینده آرزوهای زیادی دارم که هیچکدوم غیر قابل دستیابی نیست!! نمیدونم چی‌ بگم! آرزوهای من کوچکند ولی‌ برای تحققشون فکر می‌کنم باید خیلی‌ زحمت بکشم!

 

 

CGART : در کارت از چه ابزاری استفاده میکنی‌؟ و بطور کلی‌ نقش ابزار رو در این کار چه میدونی‌؟

 
-
از ابزار مختلف استفاده می‌کنم ، طرحم رو با مداد روی کاغذ میکشم و اینجا مرحلهٔ رنگ امیزی  شروع میشه که من خیلی‌ زیاد بهش علاقه‌ دارم! برای رنگ امیزی کارهام از رنگ‌های اکریلیک، ماژیک های پنتن ،مداد رنگی‌ و گاهی از آبرنگ و رنگهای مایع استفاده می‌کنم ،این اواخر هم کارهای زیادی رو با فوتوشاپ انجام دادم.کلا دوست ندارم که خودمو به تکنیکی‌ و یا ابزاری خاص محدود کنم. در مورد نقش ابزار در خلق تصویر باید بگم که بسته به  موضوع کار ابزاری رو انتخاب می‌کنم که بتونه تاثیر بیشتری رو روی بیننده داشته باشه! انتخاب ابزار بستگی به موضوع کار و گروه سنی مخاطبش داره!

 
CGART : کمی‌ در مورد کاراکتر‌هایی‌ که در کار‌هات استفاده میکنی‌ توضیح بده، چطور اون ها رو خلق میکنی‌؟


این کاراکترها در حقیقت با من زندگی‌ می‌کنن، بعضی هاشون به طور موقت و بعضی هاشون هم مدت زیادیست که با من هستند، یادمه وقتی‌ بچه بودم توی ذهنم پر از جک و جونور بود! چند تا دفتر قطور داشتم که توشون اسم این شخصیت هارو نوشته بودم، الان زیاد حضور ذهن ندارم ولی‌ یادم میاد که یه جنگلی‌ رو تصور می‌کردم که توش پر از حیوون بود ،فقط یه چیزی مثل ۵۰ تا ۶۰ تا گرگ توش بود که من همرو یکی‌ یکی‌ اسم گذاری و نقاشی‌ کرده بودم! امروز هم ذهنم همش درگیره این جور چیزاست، تو تخیلاتم موجودات و انسانهای زیادی وجود دارند ، در مورد بعضیهاشون می‌تونم ساعتها صحبت کنم ولی‌ بعضی هاشون رو هنوز خیلی‌ خوب نمیشناسم! یکی‌ از کارهایی که خیلی‌ دوست دارم طراحی شخصیت هست . شخصیت‌هایی‌ که بعضی وقتها متعلق به هیچ پروژه یا داستانی هم نیستند! البته طراحی این شخصیت‌ها به آسونیه تصور کردنشون نیست ، گاهی اوقات باید بیشتر از ۱۰ بار یک شخصیت رو طراحی کنم تا اونکه که باید باشه از کار در بیاد!


CGART : و کمی‌ در مورد فضا‌های توی کار؟ چطور اون ها رو خلق میکنی‌ و بیشتر از چه چیزی ایده میگیری؟


در مورد فضاها هم همینطور مثل شخصیت‌های مختلف و معمولا عجیب فضاها هم در تخیل من هستند ،کلا من زیاد به فضاهای فانتزی سفر می‌کنم چه با چشمهای باز و چه بسته! ولی‌ اگه برای کتابی‌ یا پروژه ای تصویرسازی کنم که توسط یک نفر دیگه ‌ نوشته شده باشه( که معمولا هم همینطوره!) فضاها هم مسلما مرتبط با چیزیه که نویسنده توضیح داده . من فقط متن رو میخونم و سعی می‌کنم که فضایی رو خلق کنم که به آنچه نویسنده در ذهنش داشته نزدیک باشه  ‌ رویاهای من پر از فضاهای رنگارنگ ، صلح و شادی است . شاید به همین دلیل که ترجیح میدم برای بچه‌ها کار کنم! خون آشامان و موجودات ترسناک زیاد وارد دنیای من نمیشن اگر هم یه موقع راه گم کنن بدون اینکه هیچ آثاری یا داستانی از خودشون به جا بزارن محو میشن!

 
CGART : دوست دارم در مورد یکی‌ از آخرین آثارت برامون توضیح بعدی. برای کجا کار شده و چه داستانی رو بیان می‌کنه.


آخرین کارم کتاب مصور دستان معروف سیندرلا است که اول سپتامبر در انگلستان و توسط انتشارت Harper Collins منتشر میشه. داستان رو که همه میدونن ! تنها چیزی که در این کتاب متفاوته این یکی ما سعی کردیم یک حال وهوای کمدی بهش بدیم ! متن داستان هم به صورت شعر گفته شده! و در طراحی کاراکتر‌ها من تلاش کردم تا چهرهٔ متفاوتی از شخصیت‌های اصلی‌ داستان ارائه بدم که خیلی‌ تکراری نباشند.


و بالاخره دارم روی اولین کتاب شخصیم کار می‌کنم!! داستانش رو خودم نوشتم و در حال آماده کردن تصاویرش هستم، این کتاب مربوط به گروه سنی ۴ تا ۸ سال هست و در مورد اتفاقات عجیبیه که در مدت اقامت یک هفته دایی بچه ها در خونشون می‌افته!
در مورد آخرین کارهام پرسیدی ،چند وقت پیش یه اتفاق جالبی‌ افتاد! یک خانوم که برای کودکان ،داستان مینویسه با من تماس گرفت و گفت که دوست داره در مورد بعضی از Illustration هام که داستانی ندارند، داستان بنویسه! این خانم این Illustration هارو توی بلاگم دیده بود و به خوبی‌ اونهایی رو که من واسه خودم کشیده بودم و واقعا هیچ داستان نوشته شدیی نداشتند رو تشخیص داده بود، به نظرم ایده خوبی‌ اومد، اون کار هم دیگه الان مراحل پایانیش رو میگذرونه و به نظرم کار خوبی‌ خواهد شد .این کتاب به اسم مجموعه "Niceland" چاپ و منتشر خواهد شد.

 

CGART : آیا در انیمیشن هم فعال هستی‌ یا برنامه ای‌ برای اینکار داری؟


هیچ فعالیتی تا به حال در این زمینه نداشتم ولی‌ دنیای انیمیشن همیشه منو شدیدا مجذوب کرده! اما برنامه ای‌ در حال حاضر برای اینکار ندارم!

 
CGART : آیا با ایرانیان داخل یا خارج از کشور در تماس هستی‌؟ و برنامه ای‌ برای برقراری ارتباط یا شاید انجام پروژه ای مشترک با اون ها رو داری؟


ایرانی هایی که در این زمینه  فعالیت میکنند رو از نزدیک نمیشناسم ولی‌ از طریقه اینترنت  کارهای بی نظیر بعضی هاشون رو دیدم! و به وبلاگ‌های بعضی از هنرمندان ایرانی‌ هر از چند گاهی سر میزنم!
از کار روی یک پروژه مشترک من معمولا استقبال می‌کنم! این بستگی به موضوع پروژه و کیفیت کار داره!

 
CGART : تابه حال در چه نمایشگاه‌ها یا فستیوال‌هایی‌ شرکت کردی و چه افتخاراتی رو تونستی‌ کسب کنی‌؟


هر سال اواخر اکتبر در شهر Lucca در مرکز ایتالیا فستیوالی چند روز به نامه "lucca comics and games "برگزار میشه که در حقیقت مکانی است برای ارتباط مستقیم افرادی که در زمینه کمیک، Illustration  و بازیهای دیجیتالی فعالیت میکنند با مردمی که به این چیزها علاقه‌ دارند. من از ۷ سال پیش هر سال پای ثابت نمایشگاه Illustration برای کودکان این فستیوال هستم. ۲ سال پیش نمایشگاه اختصاصی از کارهای من در این فستیوال برگزار شد و سال گذشته کتاب کمیک "un diavoletto alla mia tavola" رو که کار کرده بودم در همین فستیوال معرفی‌ و منتشر کردیم!


از نمایشگاه‌های دیگرم هم می‌تونم به نمایشگاهی از اثر تصویرگریی‌ من و تصویرگران دیگر که با نام " مرد سیاه، سبز و آبی" در سال ۲۰۰۶ در شهر Torino برگزار شد اشاره کنم و همینطور نمایشگاه دیگری که در شهر Bari داشتم!
 

 

CGART : چه افرادی توی زندگی‌ برای تو (چه از نظر کاری چه کلی‌) نقش یک الگو رو بازی‌ می‌کنن؟


-
هر چی‌ فکر می‌کنم کسی‌ که واقعا به عنوانه یک الگو برام باشه به ذهنم نمیاد! شاید از کسی‌ الگو نمی‌گیرم و سعی می‌کنم خودم باشم ! معمولا در اینترنت دنبال سایت‌ها و بلاگ‌های خوب می‌گردم، از اینکه Illustration ها و کمیک‌های با کیفیت ببینم لذت می‌برم ولی‌ معمولا با اسم و مشخصات خالق آثار کاری ندارم! این شاید یک نقطه ضعف باشه ولی‌ من همیشه همینطور بودم! هنرمندهای کمی‌ رو به اسم میشناسم ولی‌ آثار خارق ا‌لعاده فراوانی‌ رو دیدم !!!


در واقع باید بگم که هیچ وقت یک شخص برام الگو نبوده، من علاقه‌ زیادی به سفر کردن دارم و در جاهای مختلف با آدمهای مختلفی‌ آشنا و همصحبت شدم،از بعضی هاشون چیزهایی مفیدی یاد گرفتم  ولی‌ هیچکدومشون الگوی زندگی‌ من نبودند!

 
CGART :  چه توصیه ای به افراد علاقمند و فعال در این رشته داری؟


کسانی‌ که به Illustration و به طور کلی‌ این قبیل کارهای هنری علاقه دارند ،خوبه که در درجه اول زیاد تمرین کنند تا به قول معروف دستشونو قوی کنند! یک معلم خوب که بتونه اصول اولیه طراحی رو به افراد تازه کار یاد بده میتونه خیلی‌ مفید باشه!  بعد از اون یک فاکتور بسیار مهم در Illustration و کمیک ،داشتن خلاقیت هست. نباید از خلق کردن واهمه داشت. و کسانی‌ که میخوان کار متفاوتی ارائه بدن و در واقع صاحب سبک باشن باید به مغز و دستشون یاد بدن که جسور و سنت شکن باشند!
 
CGART :  نظرت در مورد مسابقات و رویداد‌های CGart.ir چیه و آیا پیشنهادی در این مورد بنظرت میرسه؟

 
این وبسایت بینظیره! کیفیت مسابقات و کارهای به نمایش درآمده از نظر من در سطح بسیار بالایی‌ قرار دارن! و همینطور بخش های آموزشی که من ازشون بیشتر استفاده می‌کنم! من از طریق CGart با هنرمندان ایرانی‌ که قبلا نمیشناختم آشنا شدم ،این یک کار بسیار خوبیه که شما انجام دادید، من متوجه شدم که تصویرگران و کارتونیست‌های ایران علاقه زیادی به فانتزی دارند، این برام خیلی‌ جالب بود و من فکر نمیکردم که این همه هنرمند ایرانی‌ فعال در این زمینه ببینم!!در یک کلام کارتون عالیه !! خسته نباشید .

 
CGART : ممنون از این که وقتت رو در اختیار ما قرار دادی! موفق باشی‌.


ممنون از تو! این یک فرصت خیلی‌ خوبی‌ بود برای من که بتونم خودمو به علاقمندان به کارتون و Illustration در ایران معرفی‌ کنم.


 

تمامی حقوق بخش مصاحبه متعلق به سایت cgart.ir است. استفاده از مطالب و عکسها در صورت هماهنگی با [email protected] مجاز است.

 

 

 

Copyright © 2012 - www.cgart.ir - All rights reserved
 

godaddy web stats