نام هنرمند : رسول آزادانی

تاریخ مصاحبه : خرداد 1390

وبسایت : http://www.imdb.com/name/nm0044087

مصاحبه کننده : امیرحسین عرفانی 
 
 

 

 

 

 

 

CGART : سلام رسول، لطفا خودتون رو برای خوانندگان ما معرفی کنید، کجا متولد شدید و در چه رشته ای تحصیل کردید؟

من در اصفهان و در سال 1344 متولد شدم. در سن 13 سالگی در هنرستانی در اصفهان مشغول به تحصیل در رشته هنر شدم. در آنجا طراحی، آبرنگ و رنگ روغن رو با الهام از طبیعت یاد گرفتم. بعد از گرفتن دیپلم، رشته انیمیشن رو در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان دنبال کردم، نورالدین زرین کلک از بنیانگذاران این کانون بود. و همزمان نیز به تدریس انیمیشن به برخی دانشجویان می پرداختم.

 

CGART : چطور به دنیای هنر و انیمیشن علاقمند شدید و برای ادامه تحصیل چه اقدامی نمودید؟

وقتی هفت ساله بودم، با دیدن انیمیشن Bambi به هنر و انیمیشن علاقمند شدم و اشتیاق و علاقه ام با بالا رفتن سنم بیشتر شد. برای رسیدن به رویاهام به آمریکا رفتم و در دانشگاه Cal Arts (California Institute of Art) مشغول به تحصیل شدم.

 

 

 
CGART
: کار حرفه ای خودتون رو از کی شروع کردید و اولین پروژه مهمی که کار کردید در کجا بود؟

همونطور که قبلا گفتم من برای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کار می کردم و همزمان به کودکان و نوجوانان انیمیشن آموزش می دادم. اما اولین پروژه جدی من زمانی شروع شد که در سال 1364 به دیزنی رفتم.

 

CGART : چطور وارد کمپانی دیزنی شدید و اولین پروژه ای در آن مشغول به فعالیت شدید چه بود؟

در روز فارغ التحصیلی ام در Cal Arts در سال 1985، کارم توسط استدیو دیزنی دیده شد و اونها من رو دعوت به کار در پروژه Great Mouse Detective به عنوان Layout Assistant کردند. 

 

 


CGART : کار در شرکت دیزنی رویای هر انیماتور و هنرمندی در این رشته است. کمی در مورد استدیو و تجربیاتی که در حین کار کسب نمودید برایمان بگویید.

شرکت دیزنی بهترین جا برای انیمیشن سنتی (دستی) است. دیزنی برای من مثل یک دانشگاه بود. من همزمان با هنرمندان قدیمی و حرفه ای و نیز هنرمندان جدید و تازه کار کار می کردم. هر روز در آنجا برای من یک آموزش جدید بود، و مهم نبود که چقدر سخت و زیاد کار می کردم، همیشه چیزی برای یادگرفتن وجود داشت.

بهترین قسمت کار وقتی بود که کار نهایی رو روی پرده می دیدیم. پاداشم رو در کار وقتی دریافت می کردم که عکس العمل و علاقه مردم رو در هر پروژه می دیدم.

 

CGART : تخصص شما در پروژه هایی مثل Hercules ، Aladdin ، The Little Mermaid و خیلی پروژه های دیگر “Layout Artist” بوده است. کمی در مورد این تخصص برایمان بگویید، و اینکه در چند انیمیشن دیزنی با این عنوان فعالیت کردید؟

Layout Artist در واقع "فیلمبردار" یک انیمیشن است. او باید هم یک هنرمند باشد و هم یک فیلم ساز. او همچنین باید درک و تجربه خوبی در طراحی فضا، کاراکتر ها و پرسپکتیو کاری اش داشته باشد. او مسئول قرار دادن تمام المان ها در هر شات می باشد، بعلاوه نورپردازی، حرکت دوربین و ... .

من تا بحال در 17 انیمیشن دیزنی کار کرده ام که هر یک Style و چالش های مربوط به خودش رو داشت.

 

  

CGART : همینطور در انیمیشن Princess and the Frog به عنوان “Lighting Designer” حضور داشتید. کمی در مورد این نقش نیز برایمان بگویید.

بعنوان یک Lighting Designer، من مثل یک راهنما برای طراحان و painter های پس زمینه ها بودم. تقریبا اکثر نورپردازی ها رو در Photoshop و با تنظیمات سیاه و سفید (Gray Scale) انجام دادم. نورپردازی بهترین ابزار برای نشان دادن "حس" در قسمت های مختلف داستان است، احساساتی مثل ناراحتی، خوشحالی، هیجان، عشق و ...  .

 

 CGART : چه چیزی در دیزنی برایتان لذت بخش تر است؟

اینکه با بهترین هنرمندان دنیا و پا به پای آنها کار می کنم برایم لذت بخش ترین قسمت حضورم در این کمپانی است.

 

CGART : برای اینکه همیشه در زندگی با انگیزه و با اشتیاق باشید چه می کنید؟

من فیلم های زیادی می بینم، در ژانرهای مختلف، خصوصا فیلمهای کلاسیک. و وقتی که بتونم حتما به نقاط مختلف دنیا سفر می کنم و با فرهنگ، هنر و مردم آنجا آشنا می شوم. همیشه sketch های زیادی از طبیعت، مردم و حیوانات می زنم. همچنین به عکاسی و رنگ آمیزی با آبرنگ علاقه زیادی دارم و حتما در وقت آزادم به این کارهای می پردازم، همچنین "خانواده" من، مهمترین منبع الهام و انگیزش برایم محسوب می شوند.

 

نقاشی آبرنگ - رسول آزادانی

 

CGART : آیا با ایرانیانی که در ایران و در رشته انیمیشن فعالیت می کنند در تماس هستید؟

خیر. ارتباط چندانی با هنرمندان داخل کشور ندارم، فقط چند ایرانی که اینجا کار می کنند را می شناسم.

 

 

CGART : نظرتون درباره مجموعه CGart.ir و فعالیت ها و بخش های اون مثل گالری ها، مسابقات، رویداد ها و ... چیست؟

خیلی خوشحالم که می بینم CGart هنرمندان و صاحبان صنایع رو به این خوبی دور هم آورده است. و دیدن این همه هنرمند فعال در این صنعت واقعا خوشحال کنندست.

 

CGART : بعنوان یک هنرمند موفق چه توصیه ای به هنرمندانی دارید که برای رسیدن به رویاهاشون تلاش می کنن، و شاید رویای خیلی از اونها رویای خود شما در دوران جوانی بوده است؟

من به این هنرمندان می گم که به حرف دلشون گوش بدن. باید زیاد کار کنن، هر روز، باید اهداف بلند پروازانه ای داشته باشند، و هیچ وقت از کار دست نکشند و نا امید نشن. حتما با هنرمندان دیگه ارتباط برقرار کنند و از همدیگه یاد بگیرند.

 

CGART : ممنونیم که وقتتون رو به ما دادید! مثل همیشه موفق باشید.

ممنونم از شما. موفق باشید.

 

John Musker - Rasoul Azadani

 

تمامی حقوق بخش مصاحبه متعلق به سایت cgart.ir است. استفاده از مطالب و عکسها در صورت هماهنگی با [email protected] مجاز است.

 

 

 

Copyright © 2012 - www.cgart.ir - All rights reserved
 

godaddy web stats