نام هنرمند : مهرداد مجیر شیرازی
تاریخ مصاحبه : فروردین 1390
وبسایت : http://www.cyrusprod.com
مصاحبه کننده : امیرحسین عرفانی 
 
 

 

 

 

 

CGART : سلام مهرداد. لطفا خودتون رو برای خوانندگان ما معرفی کنید.

سلام، و از توجه شما به کارمون ممنونم. من در تهران متولد شدم و از هفت سالگی در فرانسه زندگی می کنم و بخاطر همین ترجیح دادم مصاحبه به زبان فرانسه باشه! با عرض پوزش، نوشتن فارسی برام سخت هست.

 

CGART : در چه رشته ای فعالیت می کنی و چطور وارد عرصه فیلم و انیمیشن شدید؟

من در اصل یک بازیگر و نورپرداز تئاتر هستم، اما بعد از شغل های گوناگونی که داشتم به علاقه اول و اصلی خودم رسیدم : سینما. و بدین ترتیب بود که شرکت "سایرس" را تاسیس کردم، که همان نام "کورش" می باشد، اولین بنیانگذار حقوق بشر در جهان.

 

CGART : کمی در مورد شرکت Cyrus Production توضیح بدید، و اینکه حوزه فعالیت این شرکت چیست؟

این شرکت یک شرکت تولید سینمایی است که در سال 2004 تاسیس شد، بهمراه یک استدیو طراحی و گرافیک که در جنوب غربی فرانسه قرار دارد. شرکت Cyrus از یک تیم مستعد شامل طراحان، تکنیسین ها و نویسندگان تشکیل شده است. ما برای ساخت محصولات Original و قوی در این راه مصمم هستیم، محصولاتی که همراه با روایات مختلف، برای مخاطب جذاب باشد.

پروژه "نصر الدین"CGART : کمی در مورد پروژه "َشاهنامه" توضیح بدید. چطور شد که این موضوع را برای ساخت انیمیشن انتخاب کردید؟

خب، همونطور که می دونید من ایرانی هستم و دوست دارم به اشاعه فرهنگمون بپردازم، که متاسفانه هنوز اونطور که باید شناخته شده نیست، با اینکه داستانهای زیادی در موردش وجود داره. جدا از این حرف ها و شعار ها، شاهنامه فردوسی یک اثر بینظیر و حماسی بشمار میاد، که من در نظر داشتم با حفظ کاراکتر ها و جنگجوی افسانه ای آن، فیلمی تاریخی، افسانه ای و ماجراجویانه بسازم.

باید اعتراف کنم که شخصیت "رستم" از بچگی در ذهن من بعنوان یک قهرمان فوق العاده وجود داشته. خیلی از ویژگی های اون مثل قدرت زیاد، مهربانی، هوش و خرد وی تاثیر زیادی روی من داشته. درسته که قبلا تولیدات مختلفی بر اساس شاهنامه انجام گرفته، ولی نه در این ابعاد. من می خوام این اثر تبدیل به یک منبع بشه، مخاطبین عام و متخصصین صنعت سینما رو تحت تاثیر قرار بده چون داستان اون فوق العادست و تمام قابلیت ها رو داراست. باید به خودمون این جرئت و فرصت رو بدیم! وقتی دیزنی، پیکسار و یا دریم ورکز به اروپا میان همه جا برای اونا پر میشه، خب، مگه ما چی کم داریم؟!
 


 

CGART : کمی در مورد تیمتان و تکنیک هایی که استفاده می کنید برایمان بگویید.

من ساخت این پروژه را با تیمم در شهر البی (نزدیک تولوز) شروع کردم. در ساخت این فیلم نیاز به استفاده از تکنیک سه بعدی داشتیم. برای حرکت دوربین، ساخت ذرات، جلوه های ویژه و ... اما می خواستم که در عین حال انیمیشن باشد. داستان این پروژه یک افسانه است، و باید با عظمت باشد!

  

CGART : برای ساخت اثر شاهنامه از چه المان های هنری استفاده می کنید؟

ما باید مرزی بین آثار شرقی و غربی پیدا کنیم. هم باید به مینیاتور های ایرانی دقت کنیم و از آنها ایده بگیریم، و هم نگاهی به فیلم هایی مثل گلادیاتور، الکساندر (اسکندر)، تروی و نبرد تایتان ها داشته باشیم. خوشبختانه من تیم قدرتمندی دارم، اونها تکنیک هایی رو برای تبدیل کردن رویای من به واقعیت می یابند! ما در حال حاضر در حال بازنویسی فیلمنامه هستیم، و همچنان در حال جستجو برای Partner های بیشتر در بخش مالی، برای تولید نهایی.
CGART : آیا با ایرانیان فعال در این صنعت در ارتباط هستید؟

ما با چند شرکت ایرانی که در جشنواره بین المللی انیمیشن انسی (Annecy) حضور داشتند ملاقات کردیم. خیلی خوشحال میشیم که با ایرانی ها همکاری هایی داشته باشیم، بطور جدی تر! خیلی دوست دارم یک اثر بین المللی و بزرگ رو به دنیا ارائه بدیم. تاریخ و افسانه های ما به قدری غنی هستند که تمام دنیا باید از آنها با خبر شوند!

 

CGART : برنامتون بعد از اتمام پروژه شاهنامه چیست؟ آیا باز هم برای اقتباس از افسانه های ایرانی برنامه ای دارید؟

برنامه ما ساخت ادامه های برای فیلم شاهنامه است، با الگو برداری از "جنگ ستارگان" جرج لوکاس برای ساختار فیلمها و اپیزود ها، اما با محوریت شخصیت رستم. بدین ترتیب ما با اپیزود 4 شروع می کنیم : "رستم و اسفندیار" . اما همونطور که گفتم در حال حاضر برای تولید اصلی نیاز به همراهان دیگری در بخش سرمایه گذاری مالی پروژه داریم.
CGART : نظرتون درباره CGart.ir و فعالیت ها و بخشهای اون مثل مسابقات، مصاحبه ها و ... چیست؟

من با دیدن این سایت واقعا شگفت زده شدم، و از فعالیت های شما برای گردهم آوردن این هنرمندان لذت بردم. واقعا هموطنان با استعدادی در تمام زمینه ها در سراسر جهان داریم. آرزوی من اینست که روزی همه در کنار هم به ساخت پروژه های عظیم هنری و تولیداتی در سطح بین المللی بپردازیم.

 

CGART : ممنونم، با آرزوی موفقیت های بیشتر!

من هم از این فرصتی که در اختیارم گذاشتید ممنونم، و برای تمام دوستانم آرزوی موفقیت می کنم.
 

برای مشاهده تیزر روی این تصویر کلیک کنید.

 

تمامی حقوق بخش مصاحبه متعلق به سایت cgart.ir است. استفاده از مطالب و عکسها در صورت هماهنگی با [email protected] مجاز است.

 

 

 

Copyright © 2012 - www.cgart.ir - All rights reserved
 

godaddy web stats