نام هنرمند : حبیب زرگرپور
تاریخ مصاحبه : شهریور 1390
وب سایت : IMDb Page
مصاحبه کننده : امیرحسین عرفانی 
 
 

 

 

 

 

CGART : بدون شک یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین پروژه هایی که در صنعت بازی بعنوان کارگردان هنری روی آن کار کردی بازی Need For Speed : Most Wanted بوده، کمی در مورد این پروژه و کارهایی که که در آن انجام دادی برایمان بگو.

این بازی با برنامه ریزی برای نسل فعلی بازی ها در آن زمان شروع شد، نسل PS2 و XBOX1 و همچنین PC، و بعد از گذشت 6 ماه از پیش تولید تصمیم گرفتیم تا آن را برای XBOX 360 نیز ارائه کنیم. این اولین بار بود که من محصولی را برای یک کنسول بازی آماده می کردم، و این کار تجربه ای دلهره آور بود. هیچ ایده ای نداشتیم که سرعت نهایی سیستم چقدر خواهد بود، و با چه سرعتی می توانیم اطلاعات را از روی DVD بخوانیم، ولی مهمتر از همه آماده کردن کار برای HD Resolution با نسبت  16:9 و سوالات ساده ای مانند اینکه کیفیت Texture برای نسل بعد چقدر باید باشد که پاسخ دادن به آنها 9 ماه زمان برد.

Michael Mann تهیه کننده این بازی بود و کار مهمی رو در هماهنگی تیم و ساخت روند Gameplay بازی انجام داد. لیست 15 نفر Most Wanted ایده او بود. من مسئول شکل ظاهری و هنری بازی بودم، و هرگز طرفدار آسمان های آبی خالص یا هر رنگ خالص دیگه ای نبودم! بنابراین من یک ظاهر خاص برای این بازی طراحی کردم و مهندسین بخش رندر Gareth Jones ، Colin O’Connor و David Lam ترتیبی دادند که امکان نمایش این طراحی ها در بازی فراهم شود. Eduardo Agostini هم کار عظیمی رو برای ساختن کل شهر انجام داد و من و او با هم برای حل مشکلات نسل بعد مرتب در حال فعالیت تعاملی بودیم.

یکی از بزرگترین چالشهایی که با آن درگیر بودم ساخت یک سیستم دینامیک برای وقت و گذر زمان در روز بود بطوری که همه چیز خود بخود و با توجه به وقت در روز و با حرکت خورشید نورپردازی شده و به نمایش درآید. این کار قبلا هیچوقت انجام نشده بود، و خیلی خوب بود که برای یک عنوان Xbox 360 ارائه شد. من اوقات خیلی خوبی داشتم وقتی که Shader ها رو برای Real Time می ساختم، کاری که وقتی در ILM بودم حتی تصور انجام دادنش رو نمی کردم، همچنین تنظیم نور و نورپردازی در Real Time یک تجربه عالی و مفید بود. خیلی جالب بود، هفته ها و حتی ماه ها طول می کشید که یک قابلیت رو اضافه کنیم، ولی 10 دقیقه بیشتر طول نمی کشید که این قابلیت رو تنظیم و استفاده کنیم چرا که همه چیز بطور زنده اتفاق می افتاد.

در کل این بازی یکی از بهترین تجربیات من در صنعت بازی بوده و دونستن اینکه بعضی کارهای انجام شده در این بازی برای اولین بار انجام می شدند جای خوشحالی زیادی داشت.

 

 

 

CGART : مهمترین ویژگی یک تیمی که آنرا هدایت می کردی چه بود؟

مهمترین ویژگی، اعتماد و فروتنی افراد تیم احترام گذاشتن همه به استعداد ها و مهارت های اعضای تیم است. هیچ چیز بدتر از این نیست که یک فرد گمان کند که از بقیه اعضاء تیم برتر است، چون با این کارش خیلی ها را اذیت می کند. رفتار درست بین تمام اعضای تیم، یک تیم خوب را از بقیه متمایز می کند.

 

 

CGART : یک هنرمند برای حرفه ای شدن چه کارهایی باید انجام دهد؟ در مورد یک تیم چطور؟

من فکر می کنم فروتنی و اخلاق درست برای آنهایی که تجربه بیشتری دارند نکته کلیدی باشه. هر چند وقت یکبار هنرمند هایی پیدا می شن که انگار آنها هدیه خداوند به دنیای هنر هستند، و با مرور زمان هم به خود ضرر می زنند هم به روند پویای تیم. خیلی خوبه که کار هنرمند حرفه ای باشه، ولی بدون احساس برتری و ریاست. من همیشه هنرمندان با استعداد کمتر اما فروتن رو به هنرمندان قوی اما "از خود راضی!" ترجیح می دم و در پروژه ها بکار میگیرم.

در صنعت بازی نکته کلیدی ارتباط خوب بین بخش فنی و بخش هنری هست، و دیالوگ ها و بازخورد های مداوم بین آنها. بدترین چیز برنامه نویسانی هستند که برای ساختن ابزار های جدید در جهت پیشرفت ظاهر بصری و هنری برای هنرمندان تمایلی ندارند. این می تونه نفرینی برای موفقیت اثر یا فروش اون محسوب بشه!
 

CGART : بنظرت نقش نرم افزارها در گرافیک کامپیوتری چیست و آیا قدرت یک هنرمند وابسته به نرم افزار است؟

من نرم افزار ها رو فقط به عنوان یک ابزار دیگه برای کار هنری می بینم. درست مثل اینه که شما یک Airbrush یا یک ابزار گرون قیمت دیگه داشته باشید. درسته که خیلی مسائل فنی زیادی اینجا مطرح میشه، اما مهم خود مهارت و دانسته های هنری یک هنرمند هست.داشتن این دانسته ها واجب و دونستن کار با انواع نرم افزار ها مهم هست که بتونید با اونها ایدهاتون رو به چیزی که می خواهید برسونید. نرم افزار مثل یک سفینه فضایی می مونه، باید  خلبانی اون رو خوب بدونید تا با اون به هر کجا که می خواهید برسید، با دانسته های و مهارت های هنری مسیر رو انتخاب می کنید و با دانش نرم افزار اون مسیر رو طی می کنید.
 

CGART : مهمترین پروژه هایی که تا بحال در آنها مشغول بودی کدامها بودند؟

خب، این سوال به این بستگی دارد که منظورت در صنعت بازی باشه یا صنعت فیلم. در صنعت فیلم پروژه Twister یکی از بهترین پروژه هایی بود که در اون کار کردم، و effect هایی که برای Particle ایجاد نمودیم برای اولین بار به انجام می رسید، و کار واقعا لذت بخش بود. پروژه The Perfect Storm هم یک پروژه عظیم بود، و خیلی هم دشوار. در صنعت بازی باید بگم که Need For Speed : Most Wanted بهترین و بزرگترین پروژه ای بود که در اون مشغول بودم  و این بازی به پر فروشترین بازی سری Need For Speed تبدیل شد! کار کردن روی بازی های نسل بعد واقعا جالب و هیجان انگیز است.


 

 

CGART : در وقت آزاد خودت چه کارهایی می کنی؟ و کمی در مورد مقاله ها و کتابهایی که نوشتی برامون بگو.

در وقت آزاد کارهایی می کنم که برام جالب باشه. خیلی وقت ها با SketchBook Pro به رنگ آمیزی می پردازم، همینطور وقت زیادی هم برای عکاسی دیجیتال صرف می کنم.

تا بحال این شانس رو داشتم که در تهیه مقالات و کتابهایی نقش داشته باشم، مثل کتاب “Maya Secrets of The Pros” و "Visual Effects Handbook" که از طرف Visual Effects Society تازگی به چاپ رسید و موفقیت خوبی رو هم بهمراه داشت.

 

CGART : نظرت درباره CGart.ir و فعالیت های این مجموعه چیست؟

خیلی عالیه که همچین جایی برای هنرمندان وجود داره و می تونند آثارشون رو به نمایش بگذارند و توسط دیگران انگیزه بگیرند. چون بیرون از این فضاها هنرمند در یک خلوت کار می کنه و نمی تونه ببینه که در چه جایگاهی قرار داره. مسابقات سایت عالی هستند و می تونند خیلی از هنرمندان رو به سمت تحقق یک اثر برجسته تشویق کنند. من بی صبرانه منتظر دیدن دیگر آثار این هنرمندان هستم.

  

CGART : بعنوان یک هنرمند موفق چه توصیه ای به هنرمندانی که در انیمیشن، فیلم و بازی مشغول هستند داری؟

من احساس می کنم که هنرمندان ایرانی خیلی با استعداد هستند و می تونن هنر خودشون رو به سطوح خیلی بالا برسونند، این کاملا با دیدن مجموعه آثار این سایت مشهود است. من می خوام تمام کسانی رو که این توان رو در خودشون می بینند تشویق کنم تا زیاد تلاش کنند و چیزهای زیادی یاد بگیرند و تا جایی که می تونند مهارت ها و دانسته های خودشون رو تقویت کنند. ما همیشه منتظر کار های خوب این هنرمندان و هنرمندان نسل های بعدی هستیم و دیدن آثار اونها همیشه لذت بخش هست.

 

CGART : ممنونم ازت حبیب، با آرزوی موفقیت های بیشتر!

 

 

 

تمامی حقوق بخش مصاحبه متعلق به سایت cgart.ir است. استفاده از مطالب و عکسها در صورت هماهنگی با [email protected] مجاز است.

 

 

 

Copyright © 2012 - www.cgart.ir - All rights reserved
 

godaddy web stats