نام هنرمند : سید قاسم فرحانی
تاریخ مصاحبه : آبان 1389
مصاحبه کننده : کیوان پیشگاه حقی
 
 
 

 

 

 

 

 CGART : سلام ، لطفا خودتون رو برامون معرفی کنید.

باسلام، سیدقاسم فرحانی هستم متولد 1362 . مدرس طراحی و تصویرسازی ساکن آبادان

CGART : در چه رشتهای تحصیل کردید، و چطور به این شاخه از هنر علاقهمند شدید؟

 رشته تحصیلی من با گرافیک و انیمیشن غیرمرتبط است . توسط یکی از دوست های خوبم آقای جعفر دشتی نژاد با سایت Cg talk و کار Digital  آشنا شدم و به دلیل داشتن پس زمینه ی نسبتاً خوب از traditional work از قبیل رنگ و روغن ، ابرنگ، پاستل و .... سریعاً به Digital روی آوردم.

CGART : در این مسیر از چه کسانی الگو برداری می کنید؟ ملاک شما برای الگو برداری چیست؟

از هنرمندان زیادی در طول دوره های مختلف کپی برداری کرده ام. هر یک از این هنرمندان در یک یا دو ویژگی بخصوص واقعاً عالی و فوق العاده بودند. برای مثال برای بررسی نور و رنگ و همچنین Dynamic  در ابتدا از کارهای Frank Frazetta  و  Brom  برای  شخصیت پردازی از کارهای Mad. Joe. Paul Richards  ترکیب بندی Andy park . Jason chan  و همچنن گروه های Massive black , Steam bot  برا طراحی موجودات از کارها Carlos haunte . Nevil page  در زمان ها مختلف الگوبرداری کرده ام .

 

 


 
CGART : به عنوان یک طراح کاراکتر چه توصیه ای برای مدل ساز های کارکتر دارید و اینکه یک مدل ساز چه مهارت هایی از طراحی را باید در خودش تقویت کند؟

بی شک داشتن درک خوب از تعادل ریتم تضاد و ترکیب بندی و به طور کلی مبانی هنرهای تجسمی می تواند خیلی مفید باشد ولی چیزی که بیش از همه چیز نیاز آن حس می شود داشتن شناخت نسبتاً خوب از آناتومی انسان و حیوان است. برای شروع آثار مجسمه سازان کلاسیک و معاصر (z Brash Central ) را بررسی کنید . Concept را مدل کنید و در آخر همیشه در کنار یک طراح خوب کار کنید و از هم فکری و تبادل با همدیگر هراسی نداشته باشید.

CGART : از چه امکانات نرم افزاری استفاده کرده اید و تاثیر اینگونه ابزار را در نتیجه کار چگونه می بینید؟

پکیج های مختلف 3D و Sculpting را تست و تجربه کرده ام ولی چیزی که بیش از همه چیز نیاز من را برطرف ساخته Photoshop و Corel painter است. اطلاعات نسبتاً خوبی از محدودیت ها و قابلیت های  packageهای 3D دارم به نحوی که طرحی که زده می شود با توجه به محدودیت های مالی و فنی قابلیت اجرا شدن مدلینگ و انیمیشن را دارد.

 CGART : در کارهات  طراحی Creature بسیار دیده میشه. لطفا در این زمینه یک توضیح کامل برای علاقه مندان بدهید که برای طراحی یک Creature  چه مراحلی رو از اول تا اخر طی می کنید؟

اکثر دوستانی که این تصور را دارند که با Mix و مخلوط کردن چند حیوان به صورت تصادفی به راحتی می توان یک موجود تخیلی جدیدی را خلق کرد . تنها نکته ای که باید به آن دقت کرد هارمونی و هماهنگی اجزای آن موجود است که این امر با توجه به ریتم و انحناهای بدن موجودات و گونه ها مختلف حیوان قابل دسترسی است ـ برای این امر جمع آوری تصویرهای مختلف حیوانات و دسته بندی آنها در پوشه های مختلف و داشتن یک Archive نسبتاً خوب و کامل خیلی می تواند مفید باشد.
 

CGART : وضعیت کار تیمی را در ایران چطور ارزیابی می کنید و آیا خودت در حال حاضر در تیمی فعالیت می کنی؟

متأسفانه مدّعی بسیار و متولی اندک ـ من در حال حاضر با یک گروه از هم استان هایم در ارتباط هستم که امیدوارم بتوانیم کارهای خوبی را در آینده عرضه کنیم.

CGART : بزرگترین هدف و بزرگترین آرزویتان چیست؟ و چه برنامه ای برای آنها دارید؟

بزرگترین هدف و آرزویم طراحی یک شخصیت با ویژگی های ایرانی است که از محبوبیت جهانی برخوردار شود.

مطمئناً با تحقیق و تمرین و ممارست بیشتر دست یافتن به این هدف دور از دسترس نخواهد بود.

CGART : به جز این حرفه، آیا به کار یا هنر دیگری علاقه مند هستید؟

فقط و فقط به نقاشی و تصویرسازی علاقه مند هستم.

CGART : به طور کلی هنرمندان CG  در ایران از لحاظ مالی و حقوقی چه جایگاهی دارند؟

به جز چند نفر معدود که بعنوان تهیه کننده در حال فعالیت هستند وضعیت مالی مناسبی برای بقیه دوستان متصور نیستم.


CGART
: حضور تیم CGart  برای اولین بار در سری مسابقات جهانی Dominance War رو چطور ارزیابی می کنید و چه پیشنهادی برای کسانی که در تیم CGart حضور پیدا می کنند دارید؟ 

دیدن نام CGART  در انتهای مجله 2d Artist همیشه برای من خوشایند و مایه ی غرور و مباهات بوده و هست، چه برسد به Dominance War  که یک رقابت جهانی آن هم در سایت های مطرح و زیباست. آرزوی موفقیت برای تیم  CGart را دارم و تمام سعی و تلاشم را می کنم که سهم کوچک در این قدم بزرگ را داشته باشم.

CGART : از حضور شما در این مصاحبه بسیار سپاسگزارم و برای شما آرزوی موفقیت می کنم.

ممنونم.
 

 

 


تمامی حقوق بخش مصاحبه متعلق به سایت cgart.ir است. استفاده از مطالب و عکسها در صورت هماهنگی با [email protected] مجاز است.

 

 

 

Copyright © 2012 - www.cgart.ir - All rights reserved
 

godaddy web stats