نام هنرمند : احسان دباغی
تاریخ مصاحبه : خرداد 1387
آدرس وبسایت : http://ehsand.cgsociety.org
مصاحبه کننده : امیرحسین عرفانی 
 
 
 
 
 

 

CGART : سلام احسان ، برامون بگو متولد چه سالی هستی و از کی به هنر علاقه مند شدی؟

من متولد 23 فروردین 1366 هستم . من بعد از بازی کردن شاهزاده فارسی به این کار علاقه مند شدم . حدود 17.5 سالم بود.عجیبه ولی من بعد این بازی به خودم گفتم خجالت بکش ... بیگانه داره راجع به کشورت این جوری کار می کنه  و تو بیکار نشستی!

این شد که با موس شروع کردم به کار و سعی می کردم چیزی شبیه به اونا رو در بیارم.ولی بی فایده بود . قبلش با فتوشاپ بازی می کردم. از اول راهنمایی کار می کردم یا بهتر بگم بازی می کردم ولی به جایی نمی رسید. چون نمی دونستم تو فتوشاپ چیزی به نام pressure  هست که با نصب کردن tablet    فعال می شه. یک سال به همین صورت ادامه دادم .خسته شدم چون کارم پیش نمی رفت . عجله داشتم . سال بعدش مثل مریضای روحی رسما هیچ کاری نکردم. بعد با یکی آشنا شدم و دیدم یه چیز جالب داره به نام  Tablet! تا این رو گفت tablet رو ازش گرفتم و رفتم 48 ساعت پشت سر هم با این کار کردم . داشتم دیوونه می شدم. چند تا matte painting زدم. انگار دنیا رو به من داده بودند. ارزون ترین tablet تو بازار A6 genius بود،گرفتم و شروع به کار کردم.

بخوام بگم الان حدود 3 ساله که من تو این کارم. قبلش هیچ فعالیت هنری نداشتم. دانشگاه رفتم گرافیک ، اینقدر اساتید مجرب  و کارورزیده  بودن ، من کلی عقب افتادم ... ولی ول نکردم . 5 واحد از دانشگاه مونده بود که انصراف دادم .یکی از درسایی که موند و پاس نکردم فتوشاپ بود!

 CGART : توی کارات درک عمیقی از رنگ ها و پرسپکتیو می بینم ، قبل از اینکه وارد کار CG بشی به خلق آثار هنری می پرداختی؟چطور؟ 

ممنون. گفتم، با فتو شاپ بازی می کردم... با اسم خودم کار می کردم . واسه دلم بود. اصلا نمی دونستم به این می گن CG  ... و اصلا چیزی به نام گرافیک وجود داره. 

CGART : چه مقدار از کارای اولیه خودت رو مدیون sketch اولیه می بینی؟ و اینکه sketch رو با چه وسایلی طراحی می کنی؟

 نصف بیشترش رو. sketch میتونه تو ذهن زده بشه!من بعضا sketch ها رو تو ذهن می زنم، یعنی بهش فکر می کنم ، خودمو تو فضایی که می خوام قرار می دم بعد با  حرکت سریع sketch ، brush می زنم. برام مهم نیست رنگی باشه یا سیاه سفید ، فقط به چیزی که می خوام فکر می کنم. البته خوبه آدم یه روش واسه کارش داشته باشه. ولی من همیشه این کار رو نمی کنم. 50% اوقات.

CGART : دوست دارم یکی از کارای اولیه رو ببیننم ...چقدر ازت وقت گرفت و هدفت از خلق این آثار چی بود؟

 کاری بود به نام deep . این کار رو تو خواب دیده بودم.sketch  حدود 10 دقیقه زمان برد.می دونستم چی کار می خوام بکنم.حدود یک هفته پاره وقت زمان برد.

CGART : تا به حال حدودا چند کار انجام دادی و چندتای اونا رو برای جایی طراحی کردی؟

 سوال سختیه! خیلی! فقط برای پروژه برزو رفیع پور حدود 200 تا concept، BG، layout، color key و ... زدم!شایدم بیشتر... ولی برای خودم حدود 70 تا کار زدم. این کار شده بود تفریحم...

 CGART : فقط تو بخش دو بعدی آثار خلق می کنی یا دستی هم در بخش سه بعدی داری؟برنامت چیه؟تو هر دو می خوای پیشرفت کنی یا فقط تو بخش دو بعدی؟ 

سه بعدی هم کار کردم . اول مایا کار می کردم. ولی به یمن وجود دانشگاه ول کردم، بعد رفتم max رو کار کردم. جفتشون رو بدون آموزش کار می کردم . بالاخره پیدا می کردم چی به چیه. ولی اونم ول کردم. راستش حوصله 3d رو ندارم. اینهمه option ! به خودم می گم کی حال داره همه اینا رو یه بار بخونه!

 CGART : برای خلق آثار از چه ابزار و نرم افزارهایی استفاده می کنی؟آیا راه های بهتری هم هست؟

 من با فتوشاپ ، painter و art rage کار می کنم. کلا هنر را هرجور راحتی باید کار کرد .من با اینا راحتم .مخصوصا فتو شاپ . به خاطر ساختن brush ، راحتی ، لایه ها ، استفاده از texture.

 

CGART : اگه بخوای مهم ترین کاری که برای جایی انجام دادی رو نام ببری کدوم اثرت رو انتخاب می کنی؟و اون را برای کجا کار کردی؟

 اینجا باید بگم مجله فرانسوی Itís art با من مصاحبه کرد،شماره 12.توی اون مصاحبه سوالی شبیه به این سوال بود.من چند تا کار زدم که جایی نشون ندادم.و تا اطلاع ثانوی نشون نخواهم داد.اون کارها رو برای ایران زدم.یه صفحه از یکی از اون کارها در مجله  Itís art چاپ شد.ولی به دلایلی دیگه نمی تونم جایی نشون بدم. کار دیگری هم هست به اسم Industrial که با این کار در مسابقه ای در San Diego بین 15 نفر برتر دنیا قرار گرفتم، Art of Digital Show. 2 تا از کارام هم در کتاب Expose 5 , 6 چاپ شد.  

 CGART : برنامت برای آینده چیه؟ دوست داری کجا مشغول باشی؟ چه از لحاظ آکادمیک چه کاری؟

 برنامه...می خوام از ایران برم. هرجا شد. ولی سنگاپور را دوست دارم برم ببینم چیه.می گن ILM و Ubisoft اونجا شعبه داره.Ubisoft برای من مثل یه چیز مقدسه!شاهزاده فارسی! اگه دانشگاه های اونجا رام بدن می رم. اگه زیاد پول بخوان بگیرن ،نمیرم! اگه کار بهم بدن خوب می شه.دستشون درد نکنه. از خداشون باشه! اونا هم همچین آش دهن سوزی نیستن،فقط موقعیتشون از ما بهتره.هیچی نیستن . بچه ها با وجود هیچی کارایی می زنن که آدم می مونه.استعداد...  

 

CGART : وضعیت ایران رو تو رشته خودت چطور می بینی؟

 خراب! افتضاح! درک درستی وجود نداره...مثلا برای matte painting ، میگن چی کار کردی؟چندتا عکس برداشتی گذاشتی اینجا میگی matte  زدم؟!بشین کار کن بچه!(یکی از فرمایشات استاد محترم فتو شاپ در دانشگاه) 

CGART : تا حالا از آثارت در animate استفاده شده؟اگه تو یه پروژه بزرگ animation سهیم باشی دوست داری تو کدوم تیم باشی؟

 همین الان غیر از پروژه رفیع پور تو 2 تا انیمیشن دیگه کار می کنم. راجع به دفاع مقدس.

 CGART : برای علاقه مندان به این کار چه توصیه یا پیشنهادی داری؟

 هر کاری می کنند اینجا دانشگاه نرن!!! سمتشن نرن،از کنارش رد بشن! فقط طراحی و دقت کردن به طبیعت. تو یه برگ درخت کلی ایده هست. زیاد هم بازی کنن ،خیلی تاثیر داره!

 CGART : از انجام این مصاحبه با تو ممنونم.امیدوارم هر روز موفق تر باشی و آثار زیبایی خلق کنی.

منم از شما ممنونم...

 


 

 


تمامی حقوق بخش مصاحبه متعلق به سایت cgart.ir است. استفاده از مطالب و عکسها در صورت هماهنگی با [email protected] مجاز است.

 
 

 
Copyright © 2012 - www.cgart.ir - All rights reserved